Klesanje slova, brojeva i simbola na postojećem ili novom spomeniku od mermera ili granita je zahtevan zadatak naših kamenorezaca, ne zbog obima posla i načina rada već jer natpisi, uz nadgrobnu sliku, najvažniji su deo sećanja na voljenog pokojnika.
Čin klesanja slova na spomeniku je tradicija koja se koristi od antičkih vremena. Korišćen je za obeležavanje istorijskih događaja, proslavljanje života velikana i kao trajna počast na voljene osobe koje su preminule.
Sem osnovnih podataka (ime i prezime kao i godina rođenja i smrti pokojnika), čest običaj u našim krajevima je da osmislite posvetu za spomenik misleći na pokojnika i sećanjem na zajedničke trenutke pokušate posveti dati dublji smisao.
Stihovi na spomenicima često se koriste kao način izražavanja osećanja. Važno je da ta posveta ima značenje za vas i za pokojnika. Ponekad nam razne sitnice u životu nešto simboliziraju jer oko njih postoji priča i sećanja.
Najčešći natpisi na spomenicima su: Počivaj u miru, Spomenik podižu…, Zauvek ćeš biti u našim srcima, Voljeni nikad ne umiru, Neka te čuvaju anđeli, Hvala ti…
Klesanje slova se može raditi mašinom, najčešće pri izradi novog nepostavljenog spomenika, ili ručno za već postojeće postavljene spomenike na terenu.
Naši kamenorezci koji ugovaraju radove na terenu moraju proveriti stanje grobnog mesta, a zajednički dogovoriti tekst, font kao i boju koja se koristi prilikom klesanja slova, brojeva i simbola.
Preduslov za klesanje slova može ugovoriti nosilac prava korišćenja grobnog mesta ili izvršilac sahrane uz plaćanje takse za troškove kontrole radova za klesanje slova koja iznosi oko 700,00 RSD.
Za dodatna pitanja i komentare budite slobodni da nas kontaktirate na e-mail ili putem telefona.
Vaša Spomenka