Mermer je oduvek bio jedan od najpopularnijih vrsta prirodnog kamene od koga se prave nadgrobni spomenici i ploče. Na nadgrobnim spomenicima od mermera često možemo primetiti mrlje i fleke od lišća koje pada na njega, smole, voska od sveća ili lampiona koji se ostavljaju na mermernoj ploči i od kojih posle kiše ostaju fleke od rđe.
Sam mermer je dosta izdržljiv i trajan ako se na pravi način neguje i održava. Ljudi koji se bave mermerom znaju da ne postoje dva ista ili identična komada mermera i baš je zbog toga on toliko unikatan i cenjen. Mrlje sa mermera se mogu ukloniti pomoću čelične vune slične onoj koju koristimo u domaćinstvu, odnosno u kuhinji za pranje posuđa. Mrlje od boje na mermeru se u većini slučajeva mogu otkloniti razređivačem laka, ali bi ipak najbolje bilo da pozovete i da se konsultujete sa profesionalcem, kako biste dobili najbolji savet.
Nikada ne bi trebalo da koristite izbeljivač za uklanjanje mrlja sa mermernog spomenika ili ploče, jer će on oštetiti površinski sloj mermera. Treba izbegavati i sredstva na bazi sirćetne ili limunske kiseline, kao i hemijske proizvode za otklanjanje kamenca i varikinu. Ali ako za njegovo čišćenje koristite kisele supstance to može izazvati trajna oštećenja.
Pri redovnom održavanju mermer se uvek tretira mlakom vodom, a posle pranja treba da se prebriše mekanom suvom krpom kružnim pokretima. Kada kišnica ili sneg dođu u dodir sa mermerom oni mogu uništiti površni sjaj i njegovu boju. Mermer je takođe sklon ogrebotinama koji izazivaju prašina i pesak usled dugotrajnih spoljnih uticaja.
Međutim, mermer može trajati veoma dugo, ako se na vreme i pravilno odžava. Posebnim sredstvima i finim čišćenjem možemo omogućiti da Vaš spomenik zablista prvobitnim sjajem.
Za sva dodatna pitanja u vezi čiscenja i održavanja spomenika možete nas kontaktirati.
Vaša Spomenka